Ucieczka Oney

Elizabeth Custis, najstarsza wnuczka Waszyngtona, 20 marca 1796 roku poślubiła angielskiego emigranta Thomasa Law. Waszyngton zaprosił parę by odwiedziła Filadelfię i zostać u Domu Prezydenckim. First Lady poinformowała Oney, że ma być prezentem dla panny młodej.

Oney zaplanowała swoją ucieczkę przy pomocy swoich wolnych czarnych przyjaciół. Wymknęła się w nocy w późnym maju albo czerwcu 1796 roku, w momencie gdy rodzina Washingtonów jadła kolację, i została ukryta (do września) przez jej przyjaciół do czasu gdy mogła znaleźć się bezpiecznie na statku płynącym na północ. Oney dotarła bezpośrednio do Portsmouth w Nowym Hampshire, albo przybyła tam z Nowego Jorku.

Po ucieczce Oney, jej młodsza siostra, Delphy, została weselnym prezentem dla Marthy, wnuczki Waszyngtona. Delphy i jej dzieci zostały wyzwolone z niewolnictwa w 1807 roku.

Wracając do Filadelfii, pani Washington czuła się zawiedziona, i twierdziła, że Oney została uprowadzana i uwiedziona przez Francuza. Napisała, że Oney zawsze była dobrze traktowana, i nawet posiadała swój pokój (Nelly była obecna na kończeniu szkoły w Annapolis).

Pierwsza dama namawiała Prezydenta by dał ogłoszenie z nagrodą za ponowne ujęcie Oney ale Waszyngton odmówił, uświadamiając sobie jak by został wtedy niepopularny.

Napisane przez:

Zostaw komentarz

XHTML: Możesz użyc następujących znaczników: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>